Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie

As dori sa știu cum se poate obține cetatenia română unui copil născut în Spania din tata spaniol și mama româncă...se poate obține în România sau în Spania?...copilul are 1 an și 3 luni...este obligatorie prezenta ambilor părinți pt aceste demersuri?...as dori sa știu mai multe detalii, unde și cum se procedează.
Mergeti la ambasada/consulat, ce aveti mai aproape si solicitati inscrierea certif. de nastere a copilului. Este necesar certif de nastere apostilat, tradus si legalizat, ori un extras multilingv a actului de nastere a copilului, actele de identitate, certif. de casatorie, daca sunteti casatoriti. Termenul era de 6 luni, deci puteti fi amendat 100-200 lei.