Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere

Cum se stabilesc de catre o firma numarul de zile care pot fi acordate salariatilor pentru diverse evenimente familiale?Exista o baza legala sau prin regulamentul Intern?
Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern. (art.152 alin.2 C.mun.)