Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata gaze la pausal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata gaze la pausal

Buna ziua. Locuiesc intr-o scara de bloc cu 12 apartamente. Detin singurul apartament care are montata o centrala termica. Platesc gazul prin intermediul asociatiei de proprietari. In ultimele luni platesc in jur de 2-300 lei numai partea de gaz. Momentan pe luna februarie am avut de plata doar gazul 390 lei pt 2 persoane. De la asociatie mi s-a spus ca ei(asociatia) trebuie sa faca demersuri pentru a putea inregistra eu indexul ca ultim consumator la pausal, pt a nu mai avea estimari de sute de lei. Nu s-a intamplat nimic in acest sens.
Unde ma pot adresa ca si consumator de gaze care nu detine o centrala termica si doreste sa faca citirea lunara a consumului de gaze pt a evita estimari atat de mari la factura de gaze?
Multumesc anticipat
mary_c a scris:

Buna ziua. Locuiesc intr-o scara de bloc cu 12 apartamente. Detin singurul apartament care are montata o centrala termica. Platesc gazul prin intermediul asociatiei de proprietari. In ultimele luni platesc in jur de 2-300 lei numai partea de gaz. Momentan pe luna februarie am avut de plata doar gazul 390 lei pt 2 persoane. De la asociatie mi s-a spus ca ei(asociatia) trebuie sa faca demersuri pentru a putea inregistra eu indexul ca ultim consumator la pausal, pt a nu mai avea estimari de sute de lei. Nu s-a intamplat nimic in acest sens.
Unde ma pot adresa ca si consumator de gaze care nu detine o centrala termica si doreste sa faca citirea lunara a consumului de gaze pt a evita estimari atat de mari la factura de gaze?
Multumesc anticipat

Ceva e ciudat. Pe de o parte, ca sa detineti o centrala termica trebuie sa aveti deja un proiect tehnic de montaj cu toate avizele si aprobarile, o conducta si o masuratoare separata de gaze, adica un contor. Si bineinteles un contract cu furnizorul de gaze.

Nu ar trebui sa aveti treaba cu asociatia !?

Pe de alta parte sustineti mai jos in postarea dvs. ca nu aveti centrala termica !?

In orice caz, pentru ceea ce doriti dvs. sa faceti adresati-va direct la furnizorul de gaze.

Consumul unei centrale termice individuale nu depinde de numarul de persoane, ci de necesitatile de incalzire si apa calda ale locuintei respective. 200- 300 RON nu e o suma colosala, depinde de cit de eficient energetic e apartamentul dvs, zona in care locuiti, pozitionare, confortul care il doriti etc.
Trebuie sa va adresati la firma de distributie gaze si sa incheiati un contract bilateral, direct, in conditiile care sunteti singurul consumator care nu are centrala termica proprie. Prin contract puteti stabili modul de citire a contorului de gaze (in mod normal acesta ar trebui sa inrergistreze numai consumul dvs., in conditiile in care cei care au centrala, detin fiecare in parte contoar de gaze propriu si de comunicare a citirii.
Daca citirea contorului se face la scara blocului si cei cu contoare de gaze sunt racordati la retea dupa contor, este posibil sa mai existe si alti consumatori. Solutia ar fi sa montati si dvs. contor de gaze la intrarea in apartament, chiar daca nu montati centrala termica proprie.
gigipopa a scris:

Daca citirea contorului se face la scara blocului si cei cu contoare de gaze sunt racordati la retea dupa contor, este posibil sa mai existe si alti consumatori. Solutia ar fi sa montati si dvs. contor de gaze la intrarea in apartament, chiar daca nu montati centrala termica proprie.

Prin proiect nu este voie sa se faca asa ceva, reteaua de gaze pentru centrale termice se dimensioneaza altfel.

Revenind la problema d-nei ( care acum cred ca a scris gresit ca are centrala termica) tehnic nu s-a putut masura consumul de gaz la contorul ramas al scarii, neavind un debit minim care sa mai fie valabil si probabil s-a desfiintat. Banuiesc faptul ca era un model pentru debit minim de vreo 0,2 - 0,3 mc/h si un aragaz poate sa ia si mai putin.

Singura solutie este doar apelarea la furnizorul de gaze pentru montarea unui contor nou, pentru un debit foarte mic.

Sustin 100% raspunsul dat de @latka.
Si intr-adevar, daca va intocmi contract de furnizare a gazelor naturale, furnizorul, in baza documentelor prezentate ii va monta contor individual si dupa aceea poate sa faca ce vrea cu indecsii - de fapt solutia ce-a mai convenabila ar fi comunicarea la o data pe care o stabileste furnizorul a indexului, astfel ca factura va fi intocmita exact pe conumul declarat.
Clarificati - aveti CT sau nu.
Succes!
Imi cer mii de scuze. Uneori tastatura mai face figuri.
NU AM CENTRALA TERMICA!
Suma poate nu vi se pare colosala, insa in conditiile in care luna de luna (pe perioada iernii) platesti 300 de lei doar gaz, iar in casa te incalzesti cu un calorifer electric....mi se pare deplasata suma. Iar investitia privind montarea unui contor separat e destul de mare cand trebuie sa platesti 500 lei la intretinere, nu mai vorbesc de centrala termica care e de 3-5 ori mai mare investitia fata de contoar.