Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua, sora mea este nascuta pe 2-10-1962 are lucrati in tara 30 de ani dintre care 18 ani in grupa a 2 . Mai are lucrati in Italia 8 ani .Ince conditii si la ce varsta poate iesi la pensie? Multumesc
Pentru Romania:
Limita de varsta la 58 de ani si 4 luni.
Pensie anticipata la 57 de ani si 4 luni.
Se iau in calcul si ani lucrati in Italia?Cei de la pensi din orasul Petrosani Hunedoara au spus ca nu se iau in consideratie si ani lucrati in afara tarii.
Intra in calcul ca si stagiu.
Nu intra in cuantumul pensiei.
multumesc