avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua, sora mea este nascuta pe 2-10-1962 are lucrati in tara 30 de ani dintre care 18 ani in grupa a 2 . Mai are lucrati in Italia 8 ani .Ince conditii si la ce varsta poate iesi la pensie? Multumesc
Cel mai recent răspuns: iuliana14 , utilizator 21:28, 25 Aprilie 2017
Pentru Romania:
Limita de varsta la 58 de ani si 4 luni.
Pensie anticipata la 57 de ani si 4 luni.
Se iau in calcul si ani lucrati in Italia?Cei de la pensi din orasul Petrosani Hunedoara au spus ca nu se iau in consideratie si ani lucrati in afara tarii.
Intra in calcul ca si stagiu.
Nu intra in cuantumul pensiei.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce varsta pot iesi la pensie anticipat cu sau fara penalitati toader1954 toader1954 As dori sa stiu cum pot iesi la pensie Anticipat cu sau fara penalitati Nascuta in data 17-11-1962 sex- feminin 36 ani vechime in munca 17 ani de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ghici_2013 ghici_2013 Buna ziua! Va rog un raspuns pentru urmatoarea situatie: Femeie,nascuta octombrie 1962,ani lucrati:29,din care 17 ani gr 1(siderurgie). Intrebare:la ce data ... (vezi toată discuția)
Grupa i de munca - pensie crisn crisn Buna ziua!As dori sa stiu la 14 ani grupa 1 de munca cand ma pot pensiona ,nascuta in iulie 1962? (vezi toată discuția)