Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale

Buna seara,

Unchiul meu se afla in situatia urmatoare: sotia a decedat, nu au copii, iar sotia la momentul decesului nu avea parinti in viata ci doar o sora.
La momentul decesului aveau un apartament pe numele amandurora.
Care sunt cotele succesorale, sau cat la suta din mostenire i se cuvine surorii sotiei?

Va multumesc.
Buna seara! Unchiul dumneavoastra in calitate de sot supravietuitor va culege 1/2 din mostenire, iar sora defunctei in calitate de colateral privilegiat 1/2. Articolul 972 Cod Civil.
Buna seara,
Coform art. 972 alin. 1 lit. c C.Civ., unchiul culege 1/2 din masa succesorala adica va avea 3/4 din INTREG apartament si sora defunctei 1/2 din masa succesorala adica 1/4 din intreg apartament.
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspuns.