Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)

Am avut un dosar deschis in care am fost scos ca faptuitor.
Am platit cheltuiel de judecata, si la 2 zile am primit o citatie in care eram chemat la judecatorie Obiect: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP) am fost la judecatorie partea vatamata nu sa prezentat! Judecatorul a zis ca ramane in pronuntare la o data fixata pe portal scrie : Tip solutie: Amână pronunţarea Solutia pe scurt: Stabileşte pronunţarea Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării
Se mai schimba ceva? sau ce se intampla mai exact? Nu am antecedente sau probleme cu legea ! si partea vatamata si-a recuperat prejudiciul dar dosarul a mers mai departe!
manixmanix, utilizator
Va multumesc! GabrielaA si Patrascu Razvan!
Acum am primit solutia asta? ce este de facut? ce se mai intampla?
Tip solutie: respinge cererea
Solutia pe scurt: În baza art. 318 alin. 15 C. pr. pen., respinge ca neîntemeiată cererea de confirmare a renunţării la urmărirea penală, nr. 4059/P/2016 din data de XX.XX.XXXX formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Focşani, privind pe suspectul , cercetat pentru infracţiunea de înşelăciune, prev. de art. 244 alin. 1, 2 C.pen. În baza art. 318 alin. 15 lit. a din C.pr.pen. desfiinţează soluţia de renunţare la urmărirea penală şi trimite cauza procurorului în vederea completării urmăririi penale. În baza art. 275 alin. (3) C. proc. pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă din camera de consiliu, azi,
Document: Încheiere finală (dezinvestire)
Se trimite cauza procurorului in vederea completarii urmaririi penale si probabil ca o sa fiti trimis in judecata, era util pentru dvs sa aveti un avocat angajat.
Acum am primit solutia asta? ce este de facut? ce se mai intampla?
Tip solutie: respinge cererea
Solutia pe scurt: În baza art. 318 alin. 15 C. pr. pen., respinge ca neîntemeiată cererea de confirmare a renunţării la urmărirea penală, nr. 4059/P/2016 din data de XX.XX.XXXX formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Focşani, privind pe suspectul , cercetat pentru infracţiunea de înşelăciune, prev. de art. 244 alin. 1, 2 C.pen. În baza art. 318 alin. 15 lit. a din C.pr.pen. desfiinţează soluţia de renunţare la urmărirea penală şi trimite cauza procurorului în vederea completării urmăririi penale. În baza art. 275 alin. (3) C. proc. pen., cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă din camera de consiliu, azi,
Document: Încheiere finală (dezinvestire)
V-am raspuns mai inainte ce se intampla.