avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apel hotărâre
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apel hotărâre

Am primit hotărârea scrisă pentru un proces de partaj judiciar. Sunt mulţumit de împărţirea pământului, dar nu şi de faptul că nu am primit şi despăgubirile cerute (arendă şi subvenţie) pentru un hectar de pământ.
Întrebare: Dacă fac apel pentru despăgubiri în termen de 30 de zile, când devine definitivă hotărârea primită? Pot beneficia de pământul primit (2/3) sau trebuie să aştept soluţionarea apelului?
Cel mai recent răspuns: nicoss59 , utilizator 11:18, 30 Mai 2017
Hotararea va deveni definitiva dupa judecarea apelului. Prin urmare, va trebui sa asteptati pana atunci.
Luati in calcul ca taxa de timbru pentru apel este de 1/2 din taxa stabilita la fond.Cat este despagubirea solicitata?
Undeva la 10.000 lei.

Dar as putea deschide un alt proces dupa ce devine hotararea definitiva pentru a cere despagubiri (arenda, subventie)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel ciudat VikBemBem VikBemBem eu reclamantul vreau sa fac apel la hotararea unui partaj. in cererea de chemare in jud se scrie. 1. eu am cerut 50% din 20.000 de euro. 2. 10.000 euro ... (vezi toată discuția)
Partaj ginna73 ginna73 E posibil ca hotararea de divort sa o merg la judecatorie si sa imi puna o stampila sa fie irevocabila sa nu mai astept 30 de zile pana la devinitiva dare ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata daca am castigat procesul me_magiciano me_magiciano Am castigat un proces dar cheltuielile de judecata sunt mai mici decat taxa de timbru judiciar. Am facut un calcul si au fost stabilite la jumatate din taxa de ... (vezi toată discuția)