Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apel hotărâre
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apel hotărâre

Am primit hotărârea scrisă pentru un proces de partaj judiciar. Sunt mulţumit de împărţirea pământului, dar nu şi de faptul că nu am primit şi despăgubirile cerute (arendă şi subvenţie) pentru un hectar de pământ.
Întrebare: Dacă fac apel pentru despăgubiri în termen de 30 de zile, când devine definitivă hotărârea primită? Pot beneficia de pământul primit (2/3) sau trebuie să aştept soluţionarea apelului?
Hotararea va deveni definitiva dupa judecarea apelului. Prin urmare, va trebui sa asteptati pana atunci.
Luati in calcul ca taxa de timbru pentru apel este de 1/2 din taxa stabilita la fond.Cat este despagubirea solicitata?
Undeva la 10.000 lei.

Dar as putea deschide un alt proces dupa ce devine hotararea definitiva pentru a cere despagubiri (arenda, subventie)?