Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare intampinare

Am avut un accident in 2014 si firma de asigurare nu a vrut sa plateasca pagubele pentru parapete, chiar daca politia cand am facut accidentul a spus ca e ok si mi a dat doar avertisment si mi a luat asigurarea, si abea acum am primit un dosar prin care imi cere sa trimit o intampinare sau sa platesc paguba. Nu stiu sa formulez intampinarea , va rog ma poate ajuta cineva ?
Intampinarea trebuie motivata in fapt si in drept.
Ca sa va aparati in mod calificat puteti apela la avocat pentru a va redacta intampinarea si fara sa va reprezinte la proces.
Intampinarea se face in raport de cererea de chemare in judecata si nu in mod generic dupa un model anume tip.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu exista un model de intampinare,de principiu trebuie sa cuprinda elementele prevazute de art.205 NCPC, ptr.detalii concrete adresati-va unui avocat.