Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se aplica TVA la fondul de rulment?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se aplica TVA la fondul de rulment?

Ma mut intr-un condominium administrat de dezvoltatorul imobiliar, entitate juridica. Mi s-a emis factura pt fondul de rulment cu TVA. Este corect sa se aplice TVA la fondul de rulment si eventual la cel de reparatii?
Multumesc!
CROM
o prostie ca asta nu am mai auzit.
Fondul de rulment este al asociatiei de proprietari care este nonprofit.
Multumesc de raspuns dar deocamdata asociatia de proprietari nu este constituita, administrarea imobilului se face de catre dezvoltator, pe baza regulamentului de ordine interioara al condominiului, pana la constituirea asociatiei de proprietari. Si firma de administrare (care este a dezvoltatorului) a emis factura de fond de rulment cu TVA. Ma intereseaza daca este corecta si legala aplicarea de TVA la fondul de rulment si la cel de reparatii de catre firma care administreaza imobilul. Multumesc!
CROM