Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj.

Buna seara. Dorim sa facem partaj voluntar la un apartament luat cu credit ipotecar. Daca banca va fi de acord ca fostul sot sa preia tot creditul, eu doresc sa ii cedez lui partea mea din casa. Intrebarea este taxa aceea de 3% se pune pe valoarea integrala a apartamentului sau doar pe partea care o cedez eu?
Si inca o intrebare. La notar se considera ca partea mea e neaparat jumatate, pentru ca in functie de asta cred ca difera si costurile...
Buna seara, banuiesc ca faceti partaj pentru divort. Cunosc pe cineva in aceiasi situatie care au luat credit prin Programul Prima Casa, si a fost suficient notarul, acolo au divortat si fata a renuntat la tot...adica fara pretentii din partea fostului sot.