Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO necuvenit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO necuvenit

Buna ziua,
Un salariat care pleaca din societate a efectuat si primit banii pentru concediul de odihna conform planificarii. La momentul incetarii contractului individual de munca se constata ca numarul de zile de concediu platite este mai mare decat cele cuvenite conform lunilor efectiv lucrate de la inceputul anului. Angajatorul doreste sa retina, ca drepturi necuvenite, cota parte din concediul de odihna platit. Cum se calculeaza si cum se infiinteaza aceasta retinere?
1. Care este perioada lucrata de catre acel salariat?

2. Cate zile de CO avea mentionate in c.i.m. si cate a efectuat ?

Este angajat din 2008. A efectuact, conform planificarii din decembrie 2016, 10 zile concediu de odihna din totalul de 20 cuvenite anului 2017. Incepand cu 15 aprlie este concediat cf. art 65(1).
Dupa calculele mele pentru perioada lucrata in 2017 are dreptul la 6 zile lucratoare de CO.

Ii calculati indemnizatia pentru cele 6 zile si apoi diferenta pana la suma primita trebuie s-o restituie.
Da, am inteles.Voi diminua salariul brut cu valoarea celor 4 zile de restituit, sau valoarea pentru celor 4 zile va fi retinuta din salariul net? Multumesc!
Nu aveti cum sa-i retineti direct din salariu fara acordul salariatului .