Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Recuperare c/val. CO necuvenit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Recuperare c/val. CO necuvenit

In situatia in care un salariat a efectuat zile de concediu peste limita zilelor proportionale cu timpul lucrat se naste obligatia acestuia de a restitui indemnizatia de concediu de odihna corespunzatoare acestor zile.
De exemplu trebuie sa recuperez c/val a 3 zile CO necuvenit de la un salariat care are salariul brut lunar de 800 lei.
1.Cum calculez indemnizatie de CO necuvenit? Ca suma bruta?Adica: (800:21)x3.
2.Cand se retine aceasta suma, din venitul brut inainte de calculul contributiilor catre buget sau din restul de plata(salariul net)?
3.CO fiind efectuat in luna februarie,cum apar cele 3 zile in pontaj?
Buna ziua,
Calculati valoarea bruta celor 3 zile de concediu necuvenit. Atentie daca a avut majorare salariala de la data la care a avut concediul pana la data retinerii.
Apoi, din din salariul brut realizat scadeti valoarea celor 3 zile ulterior calculand salariul net.
Pe stat si fluturasul de salariu trebuie sa apara retinerea acestei sume cu titlu de concediu necuvenit.