Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA-neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA-neplatitor de TVA

Buna seara,

Am un PFA, neplatitor de TVA, as dori sa stiu daca pot deduce urmatoarele tipuri de cheltuieli:
1. Inchiriere apartament in UK, pentru participare la o conferinta. Plata a fost facuta prin banca si apare pe extrasul de cont bancar.Nu am factura pe firma, nu am putut obtine. Intrebarea este daca pot deduce aceasta cheltuiala, numai pe baza bonului fiscal, la cursul valutar la care sa facut plata.
2. Achizitionarea unui laptop, online de pe un site strain, plata apare pe extrasul de cont bancar, dar nu am factura pe firma, nu am putut obtine. Intrebarea este daca pot deduce aceasta cheltuiala, numai pe baxa bonului fiscal, la cursul valutar la care sa facut plata.
3. Alte cheltuieli facute in strainatate, care apar pe extrasul de cont bancar si pentru care am numai bon fiscal.

Va multumesc !
tra65, utilizator
1. Daca aveti ordin de deplasare la acea conferinta si aceasta are legatura cu activitatea pe care o desfasurati, atunci acea cheltuiala este deductibila in baza bonului fiscal.

2. Cu atat mai mult ca la punctul 1. achizitionarea laptopului e cheltuiala deductibila.

3. Descrieti fiecare cheltuiala in parte. Asa cum scrie in Codul fiscal, cheltuielile sunt deductibile daca sunt facute in scopul obtinerii de venituri.