Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Ma puteti indruma in legatura cu metodele de dezbatere a mostenirii ? Careve mai avantajoasa? Am inteles ca medierea nune prea in regula.
~ Conținut șters la cerere ~
Va adresati unui notar daca vreti ca dezbaterea mostenirii sa se faca pe cale notariala - atentie - unde duceti prima oara actele acolo vor sta pana la inchiderea/solutionarea dosarului SAU daca vreti pe cale judiciara (instanta) atunci va adresati unui avocat. Costurile sunt cam aceleasi.
Va multumesc.
Buna seara,
Prin mediere doar va intelegeti ca sa nu va certati.
De la mediator TREBUIE sa mergeti la notar sau in instanta asa caaa, o puteti sari.
Interesati-va la notar cat costa . In instanta va costa 5% din valoarea bunurilor la care se adauga expertiza si onorariul de avocat.