Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament gol - persoane trecute obligatoriu la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament gol - persoane trecute obligatoriu la intretinere

Buna seara, doresc sa intreb daca in apartament nu sta nimeni sunt totusi obligat sa platesc o persoana la intretinere? Asociatia sustine ca minim 1 persoana se trece la intretinere. Multumesc anticipat
se trec zero persoane.
Iar administratorul sa mai repete cursul de administrare condominii ...
Buna ziua!

Daca nu locuieste nimeni, treceti 0....nu vad care ar fi impedimentul legal...

Numai de bine!
N.M.
Nu platiti nicio persoana...si eu am o asemenea situatie (la o garsoniera, unde au locuit parintii mei...care au murit ) si acum nu locuieste nimeni. Platesc doar cheltuielile comune, administrative ( care sunt obligatorii conform legii ) in rest...nimic. De fapt energia electrica si gazele le platiti separat daca aveti centrala ( nu prin asociatie )...doar consumul de apa este prin asociatie si acolo dati citiri cu zero probabil...
NORME METODOLOGICE L. 230 / 2007 actualizat 2016

CAPITOLUL III – Art.32 (3)

(3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de la obligatia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntarii la folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta ori in alte situatii.
Din acest text al legii eu inteleg un singur lucru si anume ca DA, se plateste si ptr. apartamentele "goale". Cat se plateste? din cate stiu (dar nu mai gasesc acum temeiul legal) in aceste cazuri se ia in calcul o persoana.
gigiz, utilizator
Nu se trece nico persoana.Se platesc doar cheltuileile pentru partile commune.
Pe numar de personae se plateste lumina pe scara,gunoiul,gazul....aici va fi 0, pentru ca nu locuieste nimeni.
Pe cota parte indiviza se platesc salariile (admin,presedinte,cenzor,femeia de service),cheltuielile administrative(se mai cumpara detergent,etc),apa folosita pt udatul gradinilor,pentru spalatul scarilor,partile comune la caldura....sunt destule.Aici aveti de plata,chiar daca nu locuieste nimeni.