Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie- plata prima luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie- plata prima luna

Buna ziua, imi puteti spune de cand incepe plata stimulentului de insertie , daca m-am intors la munca cu minim 60 de zile pana la varsta de 2 ani a copilului? Tatal a ramas acasa sa beneficieze de indemnizatie cele 60 de zile, iar eu am revenit in martie, copilul face doi ani in mai. Am citit in lege ca nu se cumuleaza indemnizatia cu stimulentul, dar se tine cont doar de indemnizatia pe care o primeam eu, deci daca in luna mai nu voi mai primi indemnizatie, se plateste stimulentul, sau pentru ca tatal are indemnizatie, stimulentul se acorda dupa varsta de 2 ani a copilului, cand se opreste indemnizatia de tot? Multumesc
adriana12_12, utilizator
Daca tatal va beneficia de indemnizatia pentru CCC in toate acele 60 de zile, atunci stimulentul de insertie il veti primi incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza durata CCC pentru tata.