Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Reproducerea unei picturi este legala
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Reproducerea unei picturi este legala

Buna seara , am o nelamurire in privinta reproducerii picturilor altor autori .
Vin cu nelamurirea daca pot picta un tablou care a mai fost pictat de un alt pictor anterior . De unde stiu daca acel tablou are drept de autor sau nu ? sau nu este nevoie de asa ceva, avand in vedere ca este practic o reproducere, copie fiedela si nu un fals .
conform Legii nr. 8/1996, Actualizata 2014, privind dreptul de autor si drepturile conexe care prevede la articolul 4
(1)Se prezuma a fi autor, pana la proba contrara, persoana sub numele careia opera a fost adusa pentru prima data la cunostinta publica.
(2)Cand opera a fost adusa la cunostinta publica sub forma anonima sau sub un pseudonim care nu permite identificarea autorului, dreptul de autor se exercita de persoana fizica sau juridica ce o face publica avand consimtamantul autorului, atat timp cat acesta nu isi dezvaluie identitatea.
Articolul 7 - Constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creatie intelectuala in domeniul literar, artistic sau stiintific, oricare ar fi modalitatea de creatie, modul sau forma de exprimare si independent de valoarea si destinatia lor, cum sunt:
g)operele de arta grafica sau plastica, cum ar fi: operele de sculptura, pictura, gravura, litografie, arta monumentala, scenografie, tapiserie, ceramica, plastica sticlei si a metalului, desene, design, precum si alte opere de arta aplicata produselor destinate unei utilizari practice;
Articolul 12 - Autorul unei opere are dreptul patrimonial exclusiv de a decide daca, in ce mod si cand va fi utilizata opera sa, inclusiv de a consimti la utilizarea operei de catre altii.
Articolul 13 - Utilizarea unei opere da nastere la drepturi patrimoniale, distincte si exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice:
a)reproducerea operei;
Articolul 14 -Prin reproducere, in sensul prezentei legi, se intelege realizarea, integrala sau partiala, a uneia ori a mai multor copii ale unei opere, direct sau indirect, temporar ori permanent, prin orice mijloc si sub orice forma, inclusiv realizarea oricarei inregistrari sonore sau audiovizuale a unei opere, precum si stocarea permanenta ori temporara a acesteia cu mijloace electronice.

Poate vă este de interes și Legea nr. 182/2000 privind protejarea patrimoniului cultural national mobil. De interes și: Consideraţii privind dreptul la imagine asupra bunurilor:[ link extern ] /
Daniela Gratiela, Alte profesii