Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Transfer CIM - obtinere indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Transfer CIM - obtinere indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Ma intereseaza daca se poate rezolva in vreun fel urmatoarea situatie:
- in prezent o persoana este in concediu de crestere copil avand CIM suspendat la o firma. Ideea este ca se doreste inchiderea firmei respective si CIM-ul respectiv se poate transfera pe o alta firma, urmand a fi tot suspendat. Se poate? Ce se intampla cu indemnizatia de crestere copil? Poate fi aceasta acordata in continuare? Imi poate spune cineva procedura si daca este posibil acest lucru?
Multumesc,
Despre ce transfer este vorba ?

Actualul angajator fuzioneaza, este absorbit de un alt angajator ?? ... detaliati mai mult daca se poate.
Buna ziua,

nu, nu este vorba de o fuziune sau de absorbtie. Sunt 2 entitati juridice diferite - insa o parte din asociati sunt comuni - si se doreste inchiderea unei firme si se pare ca nu se poate din cauza acestui contract de munca care este suspendat.
Imi puteti da ceva informatii,

Multumesc,
C.i.m. susperndat nu se poate transfera de pe o entitate pe alta , decat in conditiile art.173 C.mun. si a Legii 67/2006.

Altfel, c.i.m. va trebui sa inceteze pentru ca entitatea respectiva sa fie inchisa definitiv.
Am inteles, va multumesc!