Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua,
Am o situatie si nu stiu cum e corect:
Salariata gravida lucreaza momentan si va naste la sfarsitul lunii mai al doilea copil. Pentru primul copil tatal beneficieaza de CIC pana la data de 13 iunie. Mama trebuie sa intre in concediu de maternitate 42 de zile dupa nasterea bebe2? Nu vrea concediu de maternitate cele 126 de zile. Tatal vrea sa continue CIC. Se poate prelungi CIC pt tata pe baza unei cereri? Poate beneficia in acelasi timp mama de BO maternitate ( 42 zile) si tatal de indemnizatie CIC?
Revin cu o completare: mama va solicita CFS, intrebarea mea este daca trebuie sa fie dupa 42 de zile de la nastere sau din ziua urmatoare de la nastere pt ca tatal isi prelungeste CIC.
Oare puteti sa ma ajutati cu raspuns? :)
Revin cu rugamintea sa-mi spuneti daca se poate proceda asa.
Mama poate fi in concediu de maternitate pentru cel de-al doilea copil si tatal in CCC pentru primul.

CFS il poate lua dupa cele 42 de ziel de concediu postnatal.
Multumesc tare mult!