Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil tata

Buna ziua!
Dupa efectuarea celor 42 de zile de CM medical sarcina si lauzie de la nastere, mama poate beneficia de restul zilelor ramase de CM de sarcina si lauzie, iar tata sa beneficieze de prima luna de concediu ingrijire copil?
Multumesc!
1. Daca mama beneficiaza in continuare de concediu de maternitate, pana se implinesc cele 126 de zile, tatal nu poate beneficia de concediu crestere copil (CCC) decat dupa ce mama termina concediul de maternitate.

2. Daca mama efectueaza numai 42 de zile de concediu de lauzie (postnatal), fara sa mai continue pana la 126 de zile, atunci tatal poate solicita CCC incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului.