avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Credit de nevoi personale - mai este titlu executoriu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Credit de nevoi personale - mai este titlu executoriu sau nu?

Buna ziua,
Am o intrebare legata de executarea unui contract de credit de nevoi personale.
Am primit de la executor somatia de infiintare a popririi pentru o suma rezultata dintr-un contract de credit de nevoi personale încheiat in 2014.

Incheierea de incuviintare a executarii data de instanta de judecata in baza titlului executoriu, care este contractul de credit de nevoi personale este de la inceputul anului 2017.
In prezent am auzit ca, contractele de credit nu mai sunt titluri executorii. Este adevărat?
Ma interseaza daca pot face o contestatie la executare pe acest considerent?
Si unde gasesc aceste mentiuni ca, aceste contracte de credit nu mai sunt titluri executorii?
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters22096 , utilizator 16:42, 26 Aprilie 2017
sunt titluri executorii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescriere datorie adi_68 adi_68 Speta ar fi aceasta: in 2006 s-a contractat un credit de nevoi personale pe o durata de 10 ani (suma aprox.18000 lei, cred). Ultima plata s-a facut in iunie ... (vezi toată discuția)
Contractul de credit-titlu de creanta larisarazvan larisarazvan Buna ziua intrebare: in cazul unui titlu executoriu reprezentand un contract de credit, tertul poprit poate indisponibiliza sume de bani doar pe baza cererii ... (vezi toată discuția)
Falsa executare silita cata78 cata78 Buna ziua . Probema mea e urmatoarea : in 2012 mi s-a stabilit o pensie de intretinere pt un minor in cuantum de 200 lei. Astazi am primit la servici poprire ... (vezi toată discuția)