avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cand are drept sa faca sc de soferi daca a fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cand are drept sa faca sc de soferi daca a fost condamnat

a condus baut ,fara permis de cond. o masina furata in 2004 in 2005 luna mai a fost condamnat la 3,6 ani cu suspendare cand are voie daca are sa faca sc de soferi
Cel mai recent răspuns: dandanaua , utilizator 14:56, 23 Septembrie 2009
Linkul urmator va va ajuta cu siguranta:
www.avocatnet.ro/content/for...
:D
Dupa 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti se poate sustine examenul .
asta inseamna cei 3,6 ani +1 an ?
Art. 116 din Codul rutier prevede ca :
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dacă:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
Ultima modificare: Duminică, 20 Septembrie 2009
Cornel Vasile, Consilier juridic
asta inseamna 3,6 ani+1 an sau cum?

Alte discuții în legătură

Sentinta rodica05 rodica05 Buna ziua, in urma unui proces penru conducerea sub influenta alcoolului sentinta este: - 6 luni de inchisoare cu suspendare - perioada de incercare de 2 ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept gri88 gri88 Buna ziua, Acum 5 ani am condus cu o alcolemie peste limita legala, am fost oprit de politie, si mi-a fost intocmit dosar penal. Acum 3 ani a avut loc ... (vezi toată discuția)
Condus fara permis maariusboros maariusboros Cumnatul meu a condus fara permis in 2007 si are cazier. Si vrea sa faca Scoala de Soferi . Am o intrebare pt. dumneavoastra . Mai poate da de permis daca in ... (vezi toată discuția)