Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suprafata mai mica de teren decat in acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suprafata mai mica de teren decat in acte

Am cumparat o bucata de teren cu suprafata de 10600 mp dar la masuratori au reiesit 8964mp(in contractul de vanzare cumparare scrie ca am cumparat 10600mp si in paranteza apare completarea ca s-au gasit doar 8964 mp).Terenul acesta a fost traversat de un canal artificial asfel incat au ramas pe celalalt mal 1600 mp,si probabil vanzatorul ar fi trebuit sa ceara un alt numar de parcela si modificare in titlu,inainte de vanzare.Nu s-a facut aceasta modificare.Intabularea este facuta pe 8964 mp.
Intretinem si cealalta bucata de teren(cea de 1600 mp) desi nu avem documente care sa ateste proprietatea pe noua numerotare parcelara.
Intre timp vanzatorul a decedat.Ce demersuri putem face pentru a intra si scriptic in stapanirea celor 1600mp?
geanina86, utilizator
Trebuie vazut care este situatia juridica a terenului respectiv, de unde provine, cine a facut canalul si cand, daca proprietarul de atunci a fost despagubit sau nu si alte elemente, insa una peste alta, daca in act scrie 8964 mp, inseamna ca dvs ati stiut si doar atat ati cumparat.