Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... masardare in podul unui bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

masardare in podul unui bloc

Buna ziua

Locuiesc in Popesti stau la ultimul etaj ,adica 3 vreau sa masardez podul .
Am discuta cu vecini sa reparam acoperisul si mi-au raspuns ca la ei nu ploua de aceia doresc sa mi repar singur acoperisul in parte mea si sa-l masardez,blocul are acoperis din tigla si vreau sa pun tabla ca este mai usoara
Nu stiu ce acte imi sunt necesare trebuie acordul tuturor proprietarilor sau 50+1din proprietari,2 nu sunt de acord cei de sub mine ca o sa am eu mai mult spatiu,dar la mine ploua in casa.

Va multumesc

marianburcea, utilizator
Pentru repararea terasei nu va trebuie acordulnimanui.
Daca ati reparat, apoi aveti dreptul sa cereti banii asociatiei pt cheltuielile facute.
Va trebui sa le anexati dovezile.
Sa nu le dati originalul decat dupa ce este aprobata cererea de asociatie.

Pentru mansardare va trebuie acordul.

avocat Claudiu Lascoschi
[ link extern ]
Subscriu punctului de vedere al dlui avocat Lascoschi!=D>
marianburcea a scris:

Buna ziua

Locuiesc in Popesti stau la ultimul etaj ,adica 3 vreau sa masardez podul .
Am discuta cu vecini sa reparam acoperisul si mi-au raspuns ca la ei nu ploua de aceia doresc sa mi repar singur acoperisul in parte mea si sa-l masardez,blocul are acoperis din tigla si vreau sa pun tabla ca este mai usoara
Nu stiu ce acte imi sunt necesare trebuie acordul tuturor proprietarilor sau 50+1din proprietari,2 nu sunt de acord cei de sub mine ca o sa am eu mai mult spatiu,dar la mine ploua in casa.

Va multumesc

Nu prea se intelege . Blocul are pod? Acel pod vreti sa-l transformati in spatiu de locuit , in mansarda locuibila ? Sau ramane pod ? Difera foarte mult pasii ce trebuie sa-i faceti in functie de raspunsuri.
Pentru a face o reparatie la terasa pe banii dv nu sunt necesare sedinte, aprobari, etc. Dar pentru modificari trebuiesc atat autorizatii de la primarie cat si acordul asociatiei. Procentul necesar pentru a obtine acordul asociatiei iar difera in functie de cum si ce modificari faceti, cum si cine foloseste mansarda, daca o inchiriati sau daca doriti sa deveniti proprietar al mansardei.
Astfel puteti rezolva cu acordul proprietarilor direct afectati (vecini de la ultimul nivel) si acordul comitetului asociatiei. Sau poate fi necesar acordul tuturor proprietarilor din bloc.
Adriantot, moderator