Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intretinere. Abuz sau dreptate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intretinere. Abuz sau dreptate

Buna ziua! Ma confrunt cu o problema care ma cam pune pe ganduri. Detin un apartament in care nu locuieste nimeni din 2013. In toata aceasta perioada nu mi-am permis sa imi platesc datoriile la intretinere, iar zilele acestea am gasit o solutie pentru a-mi plati aceste datorii. La avizier, am vazut ca am datorii de 3500 de lei. Cand am mers la Asociatia de proprietari, presedintele de acolo mi-a spus ca am de platit 7000 de lei. I-am cerut un desfasurator, iar pe acesta apar datoriile de 3500 de lei, iar restul sunt penalitatile (dublate). Cand l-am intrebat pe acesta de ce am atat de mult de platit, mi-a zis ca el nu imi da niciun fel de raspuns. Mi-a zis ca pe el nu il intereseaza si ca daca vreau sa discut cu cineva, acela este executorul. Tin sa mentionez ca acest presedinte are ceva personal cu mine(chiar daca eu tot timpul i-am vorbit frumos si cu respect). Ce as putea sa fac? Am inteles ca exista o lege in care datoriile se prescriu la 3 ani daca nu au reusit sa le recupereze. Este adevarat?
Exista vreo sansa sa imi platesc doar datoriile? Va multumesc!
1-Conform dispozitii in vigoare ,art 49 L nr 230/2007 ,asociatia de proprietari are dreptul sa aplice penalitati de 0,2% zi/intarziere -dar care sa nu depaseasca suma de baza la care au fost aplicate
2-Avand in vedere afirmatia
pe el nu il intereseaza si ca daca vreau sa discut cu cineva, acela este executorul.
,ati fost citat sa va prezentati in instanta pentru solutionare actiune recuperare sume cu titlu de restanta ?
3-Exista dispozitie in vigoare care prevede institutia prescrierii dreptului de a cere executarea debitelor,care in cazul asociatiilor de proprietari este de 3 ani
Termnul de prescriptie se intrerupe si se reia nou termen in cazul in care creditorul desfasoara acte si actiuni pentru recuperare debit
4-In trecut a existat o lege care permitea debitorilor sa achite strict debitul-fara penalitati dar acea lege a avut aplicabilitate strict 12 luni
Stiti de ce se ajunge la sume f mari? Sa va dau un ex:
-ianuarie - intretinere 100 lei - neplatita - care genereaza penalizari de 0.02/zi - sa spunem 10 lei
-februarie - intretinere 110 -neplatita - penalizari 11 lei (sunt exemple,nu calculat la fix);
Acum,penalizarile din ianuarie nu vor fi tot 10 lei...pentru ca au trecut mai multe zile.
-martie - intretinere 115 - penalizari 12 lei
Acum,pt ianuarie penalizarile sunt si mai mari,pt febr la fel.
La un moment dat,cand ajungem la 500 zile de neplata,penalizarile vor fi mai mari ca intretinerea....asta nu este legal...si daca avem intretinerea din ianuarie,aia de 100,penalizarile nu vor putea depasi tot 100 lei.Dar asta numai pentru luna ianuarie.Restul merg in continuare.
Puteti calcula si dvs.Prima luna de neplata,cate zile au trecut,inmultiti....si la fel pentru fiecare luna de atunci...
Cateodata,administratorul incaseaza numai intretinere,ca sa ajute proprietarul,sa i se calculeze mai putin penalizari...
Da. Este adevarat ca m-au chemat in judecata. Mi s-a pus poprire pe contul de la banca , cont pe care imi primeam o pensie de urmas. Insa de aceasta pensie nu au putut totusi sa se "atinga". Pe mine ma intereseaza practic daca mai pot face ceva sa nu platesc atat de mult acele penalitati. Din cate observ, ei se bazeaza pe legea multiplicarii, si totusi nu mi se pare corect. Mai ales ca stiu ca acest presedinte de asociatie are ceva personal cu mine. Eu chiar nu am avut cum sa platesc aceste datorii, eu ramanand fara parinti de la 19 ani, acea pensie a fost singurul meu venit , pe care l-am folosit pentru finalizarea studiilor....
Plus ca ei au pus 2 persoane la intretinere cand in acest apartament nu a stat nimeni...si cand le-am spus acest lucru mi-au zis ca le-au spus ca oricum daca sunt 2 persoane trecute nu inseamna decat vreo 20 de lei...
In plus cred ca toate pierderile au fost bagate tot la mine...
Noi am mai facut intelegeri de plata.A platit toata restanta,dar tot odata...si comitetul a hotarat diminuarea penalizarilor,conditia a fost ca in 2 luni sa achite tot.Dar asta se horatasete in sedinta de comitet.Puteti face o cerere in care sa solicitati asta.Daca se aporba sau nu...comitetul hotaraste.
Sa stiti ca nu este legea multiplicarii.Daca era o factura la lumina nu era la fel?Mai opresc si lumina.Aici a fost caldura,curatenie...
Au procedat incorect daca v-au pus 2 persoane.Aveti o cerere facuta catre asociatie sa va treaca 0 persoane?
Caldura si apa nu sunt bagate tot la asociatie. Caldura , apa si curentul il platesc separat la alte institutii. Stiu ca am facut o cerere acum 3-4 ani. Dar nu imi mai aduc bine aminte.eu as plati suma pe loc daca nu ar mai fi necesar sa platesc toata suma de 7000 de lei. Daca erau 1000 de lei penalitati, nu ar fi fost o asa mare problema... si acea cerere unde as putea sa o fac? Cum ar trebui sa procedez?