Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... CSSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

CSSM

Daca suntem 2 lucratori desemnati si avem organizat SIPP, prin urmare conducatorul SIPP va fi secretarul CSSM. Intrebarea este daca noi, ca si lucratori desemnati putem participa doar in calitate de invitati, fara drept de vot?

Multumesc.
Puteti participa ca invitati la lucrarile CSSM, fara drept de vot, daca sunt de acord ambele tabere din comitet: patronat, respecti sindicat/ reprezentantii salariatilor.
De regula, convocarea membrilor CSSM se face in scris. Pe acelasi convocator, pot fi nominalizati invitatii: lucratori desemnati cu activitati de prevenire si protectie, inspectorul de obiectiv din cadrul ITM, sefi din cadrul firmei (in functie de materialele care se discuta), etc.