avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... penalizari in urma cesionarii datoriei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

penalizari in urma cesionarii datoriei

Buna ziua,

Va rog frumos in masura in care se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de urmatoarea situatie:
Mama mea a avut un contract cu o companie de cablu tv incheiat in 2007. In luna 07.2011 a facut cerere de reziliere dar se pare
ca au mai fost restante de plata si nu s-a reziliat.De la ultima plata facuta de mama in 18.07.2011 pana la rezilierea/deconectarea propriu-zisa
pe motiv de neplata la data de 07.03.2012 s-au emis facturi si implicit penalizari de care din pacate nu am fost anuntati.
Aflam acum 1 luna ca debitul in valoare de 980 lei(facuri restante+penalizari) de la compania de cablu tva fost cesionat catre o firma de recuperare creante
care spun ca le datoram sutam totala de 4.038 lei.Datoria a fost cesionata in luna 08/09 2014.
+o taxa de administare dosar.
"- facturi neachitate în valoare de 584,67 RON;
- penalități de întârziere calculate de la ultima plată efectuată, 18.07.2011, până la rezilierea contractului, 06.03.2012
în valoare de 395,94 RON;
- penalități de întârziere calculate de la rezilierea contractului 06.03.2012, până la data de 31.12.2014 în valoare de
3.008,13 RON;
- taxă de administrare dosar în valoare de 50,00 RON."

Intrebarile mele mai exact sunt:
-Au voie sa penalizeze pentru o perioada in care nu au avut nici macar datoria cesionata din 2012 pana in 08.2014 la cesionarea efectiva?
-Intelesesem cumva gresit ca in cf cu Ou din 2016 aceste firme nu au voie sa aplice taxe de administare?
-Nu se aplica prescrierea dreptului de actiune asupra datoriei fiind vb de atatia ani?

Mentionez ca nu m-au notificat in niciun fel desi ai spun ca au trimis notificari ba chiar sustin ca ua vb telefonic insa
numele furnizate de ei nu ne sunt cunoscute.
Va multumesc din suflet.

Alte discuții în legătură

Neplata factura telefonie mobila tanasieadriana tanasieadriana Buna ziua ,am urmatoarea problema.Nu am putut sa mai achit la timp factura de telefonie si am ramas cu o datorie de 400lei.De curand am fost anuntata de catre ... (vezi toată discuția)
Recuperare pentru neplata facturii de telefonie mobila terence terence buna ziua! am de achitat din 2010 o factura [EDITAT] in valoare de 680 lei.datoria a fost preluata de o firma de recuperare,iar acum m-au sunat si mi-au zis ca ... (vezi toată discuția)
Contract credit / executare in vederea recuperarii restantelor adriancernescu adriancernescu Buna ziua, Ma adresez acestui forum in speranta ca voi obtine un raspuns, cel putin diferit fata de cel transmis de banca. O sa detaliez in cateva ... (vezi toată discuția)