avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare platitor TVA

Buna ziua,
As fi interesata sa clarific urmatoarele aspecte.


Societate neplatitoare de TVA ( CA sub plafon), micro 3% face livrari de bunuri in UE si exporturi in afara UE.

Livrarile se pot face catre persoane inregistrate in scopuri de TVA ( cod valid de TVA in VIES) sau catre persoane fizice sau fara cod de TVA.

1. Cand trebuie sa se inregistreze in ROI?

2. Daca trebuie sa se inregistreze ca si platitor de TVA la prima livrare indiferent de valoare?

Alte discuții în legătură

Factura emisa fara tva catre o societate care nu apare in vies gea1974 gea1974 Buna, Am o problema la care nu am reusit sa gasesc nicaieri raspunsul, stiu, legislatia e clara din acest punct de vedere dar ma intrebam daca cineva a mai ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)
Servicii electronice - factura ue, scutire forme mici gabriel999 gabriel999 Buna seara si La Multi Ani! Conform ultimelor modificari ale Codului fiscal, inteleg ca scutirea TVA - art. 152 - pentru o firma mica inregistrata in ... (vezi toată discuția)