avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intocmire documentatie PUZ-centru oras
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intocmire documentatie PUZ-centru oras

Buna seara,
Am achizitionat un teren de 500 mp in centrul orasului. Zona este o zona de protectie a monumentelor istorice,ma invecinez la hotar cu un monument cl xxx, clasa B (monument ce a fost demolat in 1996 si pe ampreta caruia a fost construita o cladire noua,nefinalizata pana in prezent) si in apropiere mai am alte 4 monumente clasa B. In certificatul meu de urbanism scrie :intocmire documentatie PUZ deoarece zona este una de protectie a monumentului istoric cl xxx(cel demolat). Intrebarea mea este:zona de protectie este datorita monumentului care a fost demolat, cl xxx, ca eu asta inteleg din certificatul de urbanism? Pot cere in istanta declasarea monumentului?
2.am intocmit documentatia PUZ care de 3 luni este respinsa de la comisia de culte si cultura . Luna de luna cer alta documentatie in plus si pare sa nu se mai sfarseasca . Cer lucruri imposibile de realizat ca persoana fizica ce doreste sa construiasca p+1.intrebarea este :primaria are obligatia sa intocmeasca PUZ-ul?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cabinet avocatura Amza , Avocat 23:26, 27 Aprilie 2017
Buna ziua. Exista PUZ aprobat dar dumneavoastra il modificati ca urmare a faptului ca vreti sa construiti. Exista alternativa legala de a solicita in instanta (obligatia de a face) de a obliga Primaria sa va emita raspunsul la solicitarea dvoastra de a aproba documentatia.Trebuie sa aveti toate actele ce v-au fost solicitate depuse iar ei sa nu fi raspuns in termenul legal. Daca Primaria cere acte ce nu sunt prevazute de niciun normativ (cum se mai intampla in practica) , se verifica normativele si se poate solicita obligarea Primariei la aprobarea documentatiei efectuata conform dispozitiilor legale. Este un drum anevoios daca mergeti pe el si trebuie sa aveti multa rabdare. Daca puteti rezolva problema amiabil, este mai recomandabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce puz? ContSters93904 ContSters93904 Buna seara Azi am scos certificatul de urbanism pt o constructie(casa de locuit p+1) pe care doresc sa o fac in centrul orasului Calarasi,pe o parcela de 485 ... (vezi toată discuția)
Acordul notarial intre vecini iloveny iloveny Buna ziua! Ma invecinez cu terenul unui monument istoric pe care in mod legal nu se poate construi nimic. Dar pentru ca traim in tara tuturor posibilitatilor, ... (vezi toată discuția)
Urbanism martzipan martzipan Buna ziua. Vreau sa-mi consolidez casa in care locuiesc care se afla la mai putin de 100m de un monument istoric. Se cheama ca se afla in zona de protectie a ... (vezi toată discuția)