Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale nulitatea absoluta a unui data certa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

nulitatea absoluta a unui data certa

Salut,
Un act notarial incheiat cu data certa ( vanzare parti sociale cu tot cu datorii catre un asociat) poate fi atacat in instanta invacand nulitatea absoluta a acestui act.

De ce ar trebui sa ma feresc sau sa caut sa stipulez in acetele notariale ca acest act sa nu fie atacat?

Un avocat poate autentifica acest act in ce masura? Sau cum se poate incheia si data certa si actul de autentificare?

Daca un asociat nu mai apare la Registrul comertului ( administrator) ci apare cel de al 2 asociat/admin mai poate fi atacat de cel de al 2 asociat daca se razgandeste dupa cele 15 zile de recurs la data certa?

Mersi.
Darea de data certa se poate face de catre un avocat .
Insa si un inscris autentic (intocmit in fata notarului public ) beneficieaza de data certa.

Cata vreme actul e intocmit cu respectarea dispozitiilor legale , acesta nu poate fi lovit de nulitate.

Si un act sub semnatura privata e valabil.
(vanzare parti sociale cu tot cu datorii catre un asociat)

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat