Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repartizare program lucru CIM fractiune norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repartizare program lucru CIM fractiune norma

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o lamurire, in cazul contractului de munca cu fractiune de norma, la sectiunea:
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: ___ (ore zi/noapte)

este in regula daca se mentioneaza: Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: de luni pana vineri, 4 ore/zi ?
sau
trebuie mentionat si intervalul orar: de luni pana vineri, 4 ore/zi, de regula de la ora 10:00 - la 14:00 sau 4 ore/zi in alt interval orar conform nevoilor operationale ale angajatorului
?

Multumesc!
Gepetto25, utilizator
De regula, se mentioneaza intervalul orar..... de exemplu, de la 10.oo la 14.oo.
Inteleg,

Dar daca salariatul poate veni la locul de munca oricand intre orele 08:00 - 20:00 ? Oricand in acest interval el sa poata lucra cele 4 ore
Atunci puteti apela la :
art.118 C.mun.
(1) Angajatorul poate stabili programe individualizate de munca, cu acordul sau la solicitarea salariatului in cauza.
(2) Programele individualizate de munca presupun un mod de organizare flexibil a timpului de munca.
(3) Durata zilnica a timpului de munca este impartita in doua perioade: o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de munca si o perioada variabila, mobila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.
.....