Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de munca inegal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de munca inegal

Buna ziua
in cazul in care se doreste repartizarea programului inegal cum se procedeaza?
desi programul zilic este de la 8-17 (o ora pauza de masa), dar s--a stabilit ca unele departamente sa vina doar cand au proiecte de finalizat, adica o zi pot lucra 4 ore de exemplu de la 17:00-21:00 in alta zi de la 08:00-10:00; in acest caz trebuie modifcat ROI (regulamentul de ordine interioara|) si specificat ca anumite departamente pot lucra inegal, cu conditia ca zilnic sa exsite o anexa la fiecare persoana care lucreaza inegal sa specificam programul de lucru? sau anexa in feicare luna cu prog pt luna viitoare?
sau se poate si anexa zilnica pt urmatoarele 2 zile ?
si automat cei care vor lucra inegal sa le facem act adit cu prog inegla si operat in revisal ;
Am uitat sa specific mai sus, acest inegal se refera doar pt munca de zi, prog de noapte sau weekend nu exista ; in acest caz in Roi trecem : prog inegal in intervalul orar 08:00-22:00 cu notificare scrisa zilnic cu nr de zile si perioada pt fiecare angajat in parte?
Trebuie modificat c.i.m. pentru durata timpului de munca inegal.
multumesc
sa inteleg astfel:

H.Durata muncii

1. O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, 40 ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: 8 ore inegal conform anexei lunare/saptamanle cu programul stabilit
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern / contractului colectiv de munca aplicabil.

SI fac o anexa la cim cum va lucra angajatul?
Daliborka a scris:

.....
SI fac o anexa la cim cum va lucra angajatul?

Intr-adevar, fie faceti o anexa la c.i.m. , fie inserati direct in c.i.m..
dar daca inserez in cim atunci programul respectiv va trebui sa ramana la fe ltto timpul nu?
dar cel mai probabil lunar se va schimba si de aceea ma gadneam ca in cim sa fie trecut :inegal, conform anexei atasate
sau?
Si daca treceti in anexa nu va trebui sa ramana la fel tot timpul ?... anexa face parte integranta din c.i.m.