Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program flexibil - angajat part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program flexibil - angajat part time

Buna ziua,

In ce masura ar putea fi inserat un program flexibil in contractul unui angajat cu timp partial, astfel incat sa reflecte, pana la urma realitatea. Angajatul lucreaza in regim de telemunca.

Exemplu: Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este de 4 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus (sâmbăta și duminica). Repartizarea programului de lucru se va face în intervalul orar 8:00 - 20:00, astfel:
- Salariatul beneficiază de flexibilitatea timpului de muncă de 4 ore/zi, în felul următor: acesta poate opta să își înceapă ziua de lucru în intervalul 8:00 - 14:00, urmând să își încheie ziua de lucru în intervalul 12:00 – 18:00, în funcție de ora de venire.

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
EXemplu dat este pentru locul de munca la sediu sau la domiciliul salariatului?
Flexibilitatea am vrea sa se aplice in ambele cazuri.
Programele individualizate de munca presupun un mod de organizare flexibil a timpului de munca.
Durata zilnica a timpului de munca este impartita in doua perioade: o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de munca si o perioada variabila, mobila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.

In speta, pentru munca la sediu merge acel program ... pentru telemunca nu-i vad logica.