Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... linie de credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

linie de credit

Buna ziua,va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie:am o linie de credit la BCR din 2007 pt. care tatal meu m-a sprijinit cu ipoteca pe casa(val.50.000 ron)Din acesti bani am cumparat utilaje .La inceputul lui 2008 am prelungit linia de credit si am cerut inca 25000 ron -bani pe care i-am dat pe obligatii catre stat.Avand in vedere ca in momentul acela firma mergea pe profit,am considerat ca e bine sa restitui cat mai repede din bani catre banca ,astfel am rambursat intr-un an cei 25000 ron.Am depus actele pe care m-i le-a cerut banca ptr.rambursare,iar imobilul a fost scos de sub ipoteca.Ulterior am scos un extras cf.si am vazut ca scria ca este ''fara sarcini'' Acum urmeaza calvarul:am ramas fara comenzi de lucru(lohn textile)-firma este in prag de faliment iar cei de la banca imi cer sa depun pe loc cei 50000 ron .Cum sa procedez?credite mai am deci nu pot sa fac rost nicicum de bani ,iar daca nu scot firma in faliment atunci risc sa am si alte probleme.Deci:daca tatal meu este fidejusor.doar atat.si firma va fi in procedura de faliment ,ce ma asteapta in continuare?:wassat:
Banca poate cere in instanta lichidarea firmei pentru recuperarea creditului acordat. In cazul in care nu se indestuleaza il poate executa pe tatal dvs! Insa este de durata!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
pentru inceput incercati sa negociati cu banca prelungire liniei de credit si a termenelor de plata. insolventa societatii (falimentul) nu este de folos nici uneia din parti, este de durata... un avocat bun va poate ajuta cel puti 3 ani, perioada in care va puteti redresa economic.
Multumesc ptr.ajutor dar totul este mult mai grav decat am reusit sa va explic:bunurile mobile ale firmei sunt trecute de a doua licitatie de catre MFP,alte bunuri nu mai am ,nici personale.,nici pe firma...:(:(:( Cum sa negociez cu banca din moment ce nu mai am activitate pe firma,muncitoarele sunt in somaj,penalitatile la MFP cresc cu 7ooo ron din 3 in 3 luni....efectiv nu am mai putut lucra...mi-au fost in pericol si salariile in ultimele 3 luni ...innebunesc sigur:(
mirella99, utilizator
Atunci tatal dvs ar trebui sa se gandeasca serios sa isi instraineze apartamentul caci el urmeaza!B-)