Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva si plati compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva si plati compensatorii

Care este momentul in care se acorda toate drepturile banesti cuvenite, inclusiv platile compensatorii, conform CCM?Exista vreun termen legat de data primirii deciziei de concediere?
Va referiti la CCM incheiat la nivel national sau aveti in vedere un CCM incheiat la nivel de ramura ?
1. Decizia de concediere trebuie inmanata imediat dupa data concedierii dar dupa ce este inregistrata la ITM.
2. Sumele de bani cuvenite trebuie platite, prin statul de plata, cel ma i tarziu la prima zi de plata a salariului, dupa ultima zi de munca.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Sunt CCM incheiate la nivel de unitate care permit angajatorului achitarea platilor compensatorii in transe lunare fixe. Asemenea clauza stabilita prin negocierile colective purtate la incheierea CCM pe unitate este legala in conditiile in care lichidarea inseamna si plata catre salariat a prestatiei muncii precum si a altor drepturi financiare?
1. Bine ar fi sa fie platite toate datoriile odata.
2. Dar daca sumele sunt mari este posibil ca in unele CCM sa fie stipulata acordarea in rate lunare a compensarilor.