Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiu public
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiu public

Bună ziua,
Asociația de proprietari are o nelămurire: scara interioară din imobil, respectiv scara exterioara de la scara blocului spre trotuar sunt spații publice?
Pe scara exteriaora sunt persoane care fumeaza continuu, de multe ori beau alcool, fac galagie sau chiar agresează verbal și fizic persoanele care trec pe trotuar prin fața scării blocului.
Pe scara din interiorul blocului se aruncă injurii.
Uscătoria scării ce fel de loc este? Are dreptul cineva să intre peste lucrurile celui programat la uscătorie și să le deranjeze, respectiv să-și pună și el lucruri la uscat?

Mulțumim.
:frantic:
Scara interioara din imobil reprezinta parte comuna din imobilul de locuit
Asociatia de proprietari prin regulament de ordine interioara poate decide hotarari/masuri pentru utilizarea partii comune,neamplasarea de obiecte/bunuri personale,pastrarea curateniei,interdictia de fumat ,etc
Totodata,asociatia de proprietari,pentru asigurarea sigurantei locatarilor si a bunurilor acestora poate hotari instalarea de interfon-respectiv limitarea accesului persoanelor straine in imobil
Calea de acces catre si dinspre imobilul de locuit in comun reprezinta prima parte dinspre imobil parte comuna exact cat este rebordul de protectie 0,8-1,00 m-dupa care reprezinta domeniu public
In cazul in care asociatia de proprietari constata incalcarea normelor de convietuire in comun,situatii de deranjarea linistii publice,poate sesiza oficial politia teritoriala
Uscatoria reprezinta parte comuna,care poate fi utilizata de catre toti locatarii
Pentru utilizarea uscatoriilor .asociatia de proprietari poate decide modalitatea de folosire de catre locatari
Asociatia de proprietari detine limite reduse ,nu poate desfasura demersuri pentru ridicarea nivelului de civilizatie al locatrilor sau cetatenilor...
In cazxul in care in cadrul imobilului de locuit in comun survin situatii de conflict,in care partile nu au calitatea sa solutioneze amiabil,se poate sesiza oficial politia teritoriala,care in temeiul disp L nr 61/1991 poate dispune sanctiuni impotriva celor vinovati de incalcarea legii
Mulțumesc.
Asociația instalase repartitor pe calorifer. Până la schimbarea presedintelui a existat o lista de persoane care nu au utilizat uscatoria, deci nu au plătit citirile de pe repartitor.
După schimbarea conducerii, fara sa fie anuntate persoanele respective s-a trecut inițial la plata citirilor de catre toti proprietarii, iar apoi după întocmirea altei liste de persoane (lista cu semnăturile a fost predata presedintelui) care sa nu utilizeze uscătoria presedintele a dispus trecerea pe pausal, începând cu 4 luni in urma.
Lista a fost intyocmita cu acceptul celor incluși in aceasta că vor achita consumurile corespunzătoare tevilor comune ce trec prin uscatorie.
Are dreptul presedintele sa ia astfel de decizii contra intereselor proprietarilor?

Dispozitiile in vigoare prevad obligatia impunerii la plata a platii parti comune inclusiv caldura din uscatorii,subsol tehnic,cale de acces in imobil-tuturor proprietarilor-indiferent daca acestia utilizeaza sau nu uscatoriile,subsolul tehnic,podul,etc
Prin vot in adunarea generala a asociației nu se poate stabili altfel?