Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru teren cu imobil pe el
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru teren cu imobil pe el

Am fost sa vizionez o casa pe care doresc sa o achizitionez si proprietarul are ca si cadastru doar incadrarea in zona si planul terenului cu amprenta imobilului, dar nu si releveul imobilului. Chiar si acea amprenta este putin diferita de realitate, pentru ca el si-a construit un coridor de acces prin fata unor incaperi vagon pentru a le decomanda (evident fara autorizatie de constructie). Mai mult, terenul figureaza in cartea funciara cu nr. 18, dar actuala adresa este la nr. 18A (terenul fiind provenit dintr-o dezmembrare a unui teren mai mare care avea doua imobile pe el). Nu ar trebui sa aiba un dosar de cadastru complet cu modificarile facute si releveul imobilului + noul numar alocat de la primarie? Mentionez ca doresc sa achizitionez casa cu fonduri proprii (deci fara imprumut la banca) dar nu as vrea sa existe probleme ulterioare. Vechiul cadastru (cel cu numar vechi si fara releveu) este din 2012. Multumesc!
Buna ziua! Problema cu nr.postal nu este grava, adresa se poate modifica de catre proprietar cu noul Certificat de Nomenclatura Stradala la Cartea Funciara. Chiar si de dumneavoastra daca va decideti sa cumparati imobilul puteti sa faceti schimbarea. Problema cu acel coridor construit fara autorizatie este intradevar grava. Cadastru nu se poate actualiza fara sa existe o Autorizatie de Construire/Extindere si va veti lovi de asta in cazul in care vreti ca realitatea din teren sa coincida cu documentatia cadastrala. Persoana fizica autorizata de a executat cadastrul domnului nu e obligata prin lege sa puna la dosarul de prima intabulare releveul constructiei. Deci releveul poate sa nu existe.