avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz cetatenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz cetatenie

Spuneti-mi va rog cum sa procedez in cazul in care tatal (cetetean român) copilului minor refuza dupa divort sa trimita actele necesare pentru cetatenia româna a copilului, cu toate ca in certificatul eliberat de statul unde s-a nascut copilul este specificat ca tatal este cetatean român.
Cel mai recent răspuns: edina , utilizator 19:03, 2 Mai 2017
Adresati-va ambasadei Romaniei din statul in care sunteti ori primului consulat roman, sa va indrume.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea certificatului romenesc in italia darius28 darius28 ce acte imi trebuie pt obtinerea unui certificat romanesc pt fetita mea si cat costa toate taxele (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie romana pt. copil elena_eu elena_eu buna ziua, Ma numesc Ivona si am un baietel de 3 ani cu un cetatean albanez, nu sunem casatoriti. Copilul sa nascut in Albania,are cetatenie albaneza si ... (vezi toată discuția)
Copil minor adysora adysora Buna ziua Sotia (care este din Republica Moldova, inca nu a dobandit cetatenie romaneasca) urmeaza sa nasca in decembrie acolo. As vrea sa stiu cum se optine ... (vezi toată discuția)