Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... obtinere cetatenie romana pt. copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

obtinere cetatenie romana pt. copil

buna ziua,

Ma numesc Ivona si am un baietel de 3 ani cu un cetatean albanez, nu sunem casatoriti. Copilul sa nascut in Albania,are cetatenie albaneza si figureaza cu numele tatalui in certificatul de nastere. va rog frumos sa imi spuneti cum trebuie sa procedez si ce acte am nevoie pentru a obtine cetatenie romana pentru copil.
Copilul dvs. este cetatean roman fiind nascut de dvs.(daca sunteti cetatean roman). Trebuie doar sa solicitati transcrierea certificatului sau de nastere. Pentru aceasta va veti adresa ambasadei sau primariei dvs. de domiciliu din Romania.
Justitiarul711, utilizator