Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pentru suma de 12.500 lei.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pentru suma de 12.500 lei.

Maine ma angajez .
Oare este prea tarziu sa duc la somaj după angajare situatia locului de munca vacant si comunicarea de angajare ?
Legea 76/2002
art.10
(1) Angajatorii au obligaţia să comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncă, în căror rază îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncă vacante, în termen de 5 zile lucrătoare de la vacantarea acestora.

(2) Furnizorii de servicii de ocupare acreditaţi au obligaţia de a comunica lunar agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază îşi au sediul date privind numărul şomerilor mediaţi şi încadraţi în muncă.

(3) Angajatorii au obligaţia să comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă teritoriale, ocuparea locurilor de muncă vacante care au fost comunicate potrivit alin. (1), în termen de o zi de la data ocupării acestora, în condiţiile legii

art.113
Constituie contravenţie următoarele fapte:
a) nerespectarea prevederilor art. 10;
.....

Prin urmare, puteti fi sanctionat contraventional pentru nerespectarea acelor termene.