Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demitere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demitere

poate fi demis pe motive temeinice un director aflat in perioada de interimat??
categoric, da.
Poate fi demis si daca nu e interimar , ca orice alt angajat , daca exista motive temeinice , cu respectarea prevederilor din Codul Muncii !
Costinel Burca, Contabil
Acel director interimar este functionar public sau nu?
Oricum , acesta poate fi demis, dar procedurile sunt diferite...
maria mateias a scris:

poate fi demis pe motive temeinice un director aflat in perioada de interimat??

Da, poate fi demis daca este respectata procedura prevazuta de lege in ceea ce priveste incetarea raporturilor de munca sau de serviciu ale acestui salariat.