Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ccc

Buna ziua! Ma aflu in CCC de la 1 ianuarie 2017 lucrand la o intreprindere de stat de unde am contractul suspendat pentru 2 ani! Pe 19 aprilie, in urma unui concurs, am ocupat un alt post la o alta intreprindere tot de stat! De atunci sunt sunata de la primul loc de munca si mi se tot spune sa merg sa demisionez ca daca nu fac ei demersuri! Sunt obligata sa demisionez? Care este temeiul legal? Multumesc anticipat!
Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie.

Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.