Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua! Doresc sa stiu daca este legal ca angajatorul sa imi ceara lichidarea pentru a ma reangaja prin concurs deschis pe un proiect de finantare. De asemenea doresc sa stiu daca este legal particip la concurs in timp ce sunt in concediu medical. Multumesc anticipat!
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie.
Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Legislatia nu interzice participarea unei persoane la un un concurs, in timp ce este in incapacitate temporara de munca (concediu medical).