Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere c/v CO necuvenit salariat decedat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere c/v CO necuvenit salariat decedat

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatorul caz.:
Unui salariat incadrat cu CIM pe perioada nedeterminata, care in timp ce era in concediu de odihna a decedat i se retine indemnizatia de CO necuvenita ?
Bună ziua!

O astfel de reținere ar fi ilegală. Dacă indemnizația de CO a fost plătită deja, o puteți recupera prin deschiderea unei acțiuni în instanță față de succesorii de drept.
Se poate retine numai cu acordul mostenitorilor sau in baza unei hotarari judecatoresti.

În caz de deces al salariatului, drepturile salariale datorate până la data decesului sunt plătite, în ordine, soţului supravieţuitor, copiilor majori ai defunctului sau părinţilor acestuia. Dacă nu există nici una dintre aceste categorii de persoane, drepturile salariale sunt plătite altor moştenitori, în condiţiile dreptului comun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Se poate retine numai cu acordul mostenitorilor sau in baza unei hotarari judecatoresti.

În caz de deces al salariatului, drepturile salariale datorate până la data decesului sunt plătite, în ordine, soţului supravieţuitor, copiilor majori ai defunctului sau părinţilor acestuia. Dacă nu există nici una dintre aceste categorii de persoane, drepturile salariale sunt plătite altor moştenitori, în condiţiile dreptului comun.

Salariile nu sunt platite pe aprilie, intrebarea era daca sa-i mai retin sau nu indemnizatia de CO necuvenita ?
Este decizia dvs si nu a noastra daca ii retineti sau nu.

Legea prevede clar ca: Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.