Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Cum putem iesim din indiviziune tata decedat aflandu-se cu ceilalti doi frati pe titlu fara sa ajungem in instanta.Si cam cat ne-ar costa toate actele pt un pogon jum. de fiecare
Foarte simplu ,daca sunt de acord si celalalte parti mergeti la biroul unui notar public si rezolvati.Notarul este in masura sa va spuna cuantumul taxelor in functie de valuarea terenurilor respective din grila notariala.Succes.
Va trebui ca mai intai sa aveti legal calitatea de mostenitor al tatalui dvs (dezbatere succesiune) si apoi veti putea face un partaj voluntar la notariat.

Tot notarul este cel in masura sa va dea detalii legate de costuri (probabil veti plati proportional cu cotele fiecaruia) si de actele necesare acestor operatiuni.
buna ziua,
Dezbateti succesiunea de pe urma tatalui si apoi mergeti cu ceilalti unchi la notar si solicitati iesirea din indiviziune.
Costurile nu vi le poate indica decat NOTARUL avand in vedere ca sunt in functie de grilele lor.