Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor nu e suficient ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor nu e suficient ?

Buna ziua,

Am Certificat de Mostenitor obtinut in urma succesiunii dupa decesul tatalui meu. Acum fratii tatalui( unchii mei) vor sa mergem la tribunal sa intram in legalitate. Legalitate cu ce? Daca am doar Certificat de Mostenitor de la notar mai trebuie sa mergem la tribunal? Mai sunt alti pasi de facut pana la final ca nu inteleg....

Multumesc pentru raspuns,
Maria
certificatul de mostenitor atesta numai calitatea si cota cuvenita din mostenire. la notar se poate face iesirea din indiviziune, pe cale amiabila, intre toti comostenitorii.
Eu am dobindit locuinta dupa decesul mamei,am scos certificatul de mostenitor,dupa care am mers la Circa Financiara-Taxe si impozite(asa trebuie in termen de 30 zile dupa elberarea certificatului)pentru schimbarea numelui actualului propietar,in speta Dv.
SUCCES!!!!!:thumbup:
PENCIUC NICULAI a scris:

Eu am dobindit locuinta dupa decesul mamei,am scos certificatul de mostenitor,dupa care am mers la Circa Financiara-Taxe si impozite(asa trebuie in termen de 30 zile dupa elberarea certificatului)pentru schimbarea numelui actualului propietar,in speta Dv.
SUCCES!!!!!:thumbup:

stati ca nu inteleg....acest Certificat de Mostenitor este pe numele meu, este inregistrat si la Adm Fin pentru ca platesc in fiecare an impozite pe cotele cuvenite din mostenire, in speta teren si juma de casa, fiind co-proprietar. Mai trebuie altceva?
Probabil sunteti cu totii comostenitori in indiviziune; iarasi probabil ceilalti doresc o iesire din indiviziune, in care sa i se atribuie unuia imobilul in natura si ceilalti sa primeasca o sulta, iar in privinta terenului, acesta sa se imparta in natura ptr. ca fiecare sa poata dispune liber de parta sa, fara a mai fi obligat sa aiba acordul celorlalti.
avocat Cristina Popescu
ca sa faca iesirea din indiviziune. gandesc corect unchii dvs.