avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor nu e suficient ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor nu e suficient ?

Buna ziua,

Am Certificat de Mostenitor obtinut in urma succesiunii dupa decesul tatalui meu. Acum fratii tatalui( unchii mei) vor sa mergem la tribunal sa intram in legalitate. Legalitate cu ce? Daca am doar Certificat de Mostenitor de la notar mai trebuie sa mergem la tribunal? Mai sunt alti pasi de facut pana la final ca nu inteleg....

Multumesc pentru raspuns,
Maria
Cel mai recent răspuns: Doncean , utilizator 01:18, 27 Septembrie 2010
athe a scris:

ca sa faca iesirea din indiviziune. gandesc corect unchii dvs.



poate nu m-am exprimat corect, scuze...

Sunt mostenitoare dupa decesul tatalui, unde nu era facuta succesiunea dupa bunicii decedati, din partea tatalui. Asadar 3 frati, se imparte pamantul in mod egal si eu devin mostenitoarea de drept a tatalui meu .

De cealalta parte, se face succesiunea si in familia noastra si partea lui tata o iau eu insa cu acordul mamei, adica juma de apartament fiind co-proprietar.

Am dus Certificatul de Mostenitor la Fisc si platesc in fiecare an impozit pe bunurile cuvenite prin acest certificat eliberat de notar.

Certificatul de Mostenitor eliberat de notar nu atesta iesirea din indiviziune? ....cei de la primarie mi-au spus ca, daca am acest certificat de mostenitor nu mai este nevoie de mers la tribunal.
Maria20101974 a scris:


poate nu m-am exprimat corect, scuze...

Sunt mostenitoare dupa decesul tatalui, unde nu era facuta succesiunea dupa bunicii decedati, din partea tatalui. Asadar 3 frati, se imparte pamantul in mod egal si eu devin mostenitoarea de drept a tatalui meu .

De cealalta parte, se face succesiunea si in familia noastra si partea lui tata o iau eu insa cu acordul mamei, adica juma de apartament fiind co-proprietar.

Am dus Certificatul de Mostenitor la Fisc si platesc in fiecare an impozit pe bunurile cuvenite prin acest certificat eliberat de notar.

Certificatul de Mostenitor eliberat de notar nu atesta iesirea din indiviziune? ....cei de la primarie mi-au spus ca, daca am acest certificat de mostenitor nu mai este nevoie de mers la tribunal.


Chiar ca nu prea stii ce vrei sa intrebi si ai primit raspunsuri pe masura.
Nu au nci o legatura cele doua mosteniri. Sigur ca era bine ca, mai intai sa fi facut succesiunea dupa bunicii tai si apoi dupa tatal tau.
Asa ca va trebui sa participi la dechiderea succesiunii dupa bunici, in locul tatalui tau alaturi de unchii tai.
Ceea ce ti-au spus la primarie este o mare magarie. Certificatul de mostenitor eliberat de notar nu atesta iesirea din indiviziune. L-ai dus la primarie pentru a plati tu taxele si impozitele care se impun.
Ti s-a spus mai sus cum se iese din indiviziune.

Tudore!
Daca ar fi unic mostenitor? Mai trebuie judecata? Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare fara acord mostenitori dannyc dannyc Buna ziua, Problema: acum 2 luni, bunica mea a vandut fara sa ma anunte (pe mine, pe fratele meu si pe mama mea) un teren si fara sa ne acorde o suma la care ... (vezi toată discuția)
Deschidere mostenire LUMITM LUMITM Ar trebui sa deschidem succesiunea in urma decesului bunicii mele, suntem 5 mostenitori dintre care 4 doresc deschiderea succesiunii iar unul dintre cei cinci ... (vezi toată discuția)
Succesiune-mai multi mostenitori miris miris Buna ziua, Bunicii mei au avut 7 copii. - Mama (fiica bunicilor) a murit acum 14 ani, bunica a murit acum 5 ani fara a se deschide succesiune. Anul trecut ... (vezi toată discuția)