avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... SANCTIUNI PENTRU HRANIREA CAINILOR COMUNITARI
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

SANCTIUNI PENTRU HRANIREA CAINILOR COMUNITARI

Locuiesc intr-un sat de vacanta, la munte.
In zona sunt foarte multi caini fara stapan care se aciueaza pe langa cabanele unde mai primesc resturi de mancare .Recunosc, si eu le dau mancare.
Ieri, a avut loc un incident, unul din cainii de pe langa casa mea, a atacat un turist, l-a muscat usor de picior.
INTREBARE - In cazul in care turistul face o reclamatie, in ce masura ma poate afecta?
Mentionez, nu este cainele meu, e caine comunitar.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: iulia pastrama , utilizator 00:12, 4 Mai 2017
Atata timp cat cainele nu se afla in proprietatea dvs nu exista motive pentru care sa fiti sanctionata in vreun fel.
Buna seara,
Daca acel caine nu este pe proprietatea dumneavoastra si nu este cunoscut ca fiind proprietatea dumneavoastra, nu aveti de ce sa va faceti probleme, nu exista temei pentru a fi sanctionata.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie proces verbal de constatare iulia pastrama iulia pastrama Locuiesc intr-un sat de vacanta la munte. In zona casei pe care o detin, ca si in intreaga statiune, exista o multime de caini comunitari. Unul din acesti ... (vezi toată discuția)
Vecini murdari mihaidavid mihaidavid buna ziua!! am o problema.. stau la parter iar vecinii din fata noastra au strans in spatele blocului la 6-7 m de bucatarii 5 caini care miros ingrozitor si ... (vezi toată discuția)
Muscatura caine vagabond mikas mikas Am fost muscata de un caine vagabond intr-o statiune de pe litoralul romanesc, mai exact pe faleza, in fatza unui restaurant. Pe cine trag la raspundere legal ... (vezi toată discuția)