Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... SANCTIUNI PENTRU HRANIREA CAINILOR COMUNITARI
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

SANCTIUNI PENTRU HRANIREA CAINILOR COMUNITARI

Locuiesc intr-un sat de vacanta, la munte.
In zona sunt foarte multi caini fara stapan care se aciueaza pe langa cabanele unde mai primesc resturi de mancare .Recunosc, si eu le dau mancare.
Ieri, a avut loc un incident, unul din cainii de pe langa casa mea, a atacat un turist, l-a muscat usor de picior.
INTREBARE - In cazul in care turistul face o reclamatie, in ce masura ma poate afecta?
Mentionez, nu este cainele meu, e caine comunitar.
Multumesc!
Atata timp cat cainele nu se afla in proprietatea dvs nu exista motive pentru care sa fiti sanctionata in vreun fel.
Buna seara,
Daca acel caine nu este pe proprietatea dumneavoastra si nu este cunoscut ca fiind proprietatea dumneavoastra, nu aveti de ce sa va faceti probleme, nu exista temei pentru a fi sanctionata.
Va multumesc!