Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ref violenta verbala in familie și divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ref violenta verbala in familie și divort

As dori va rog sa mă îndrumați în următoarea situatie: sunt căsătorită de 11 ani, avem un copil minor și în soțul meu are probleme cu bautura în sensul ca: cât timp este la serviciu nu bea ( are și funcție de conducere), dar cum s-a terminat programul se duce intr-o cârciumă de cartier și mai iese seara târziu de acolo (se urca la volanul mașinii de serviciu baut) iar când vine acasă (21.30-22) țipă, urla, înjură, mă ameninta si agresează verbal ( au fost situatii si de agresiune fizica) și pe mine și pe copil dacă nu facem ce zice el. L-am înregistrat cu telefonul audio cum înjură , am și o mica filmare cum a dat în mine ( a zburat telefonul când m-a lovit). - acestea pot fi folosite ca probe in divort? Urmeaza sa introduc acțiunea de divorț ( din pacate totul tine de bani si mai ales ca nu cunosc nici un avocat in Cta specializat in divort - poate mă ajutați și cu o recomandare) dar nu din culpa comuna, (din cauza alcoolului pur și simplu nu mai suport, și eu și copilul stăm într un stres continuu) și mai ales daca exista o varianta de a apăra copilul în sensul ca nu am nimic împotriva sa-și vadă tatăl dar cu condiția sa fie treaz eventual o dovada ca a fost la dezalcolizare și nu mai bea.
Mulțumesc
Dna Viorica, puteti folosi acele probe atat in divort cat si pentru obtinerea unui ordin de protectie care poate duce pana la evacuarea sotului violent pe o perioada pana la maxim 6 luni din domiciliul comun. Trebuie sa luati legatura cu un avocat, sa va consilieze si reprezinte corespunzator.

[Partea editata raspundea unor mesaje sterse din cauza lipsei de continut juridic.]
Admin, administrator