Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Norme PSI salon frizerie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Norme PSI salon frizerie

Bună ziua

Vă rog să îmi spuneți care sunt actele pe care trebuie să le dețină un angajator și să le prezinte reprezentanților ISU în cadrul unui control pe linie de PSI, în cazul unui salon de frizerie, cu o suprafață de aprox. 20 mp., amenajat în spațiul unui apartament. Este nevoie de întocmirea Planului de evacuare?
De menționat faptul că angajatorul este și proprietarul apartamentului, dar și singurul angajat.

Mulțumesc
Va trebui sa studiati Legea psi nr. 307/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare in special art.19-22 si sa va conformati acestor prevederi.
Pentru planul de evacuare trebuie sa aveti in vedere, in special, art.22
Actele necesare se regasesc in legea 307/2006 si in normele se aplicare OMAI 163/2007. Va trebui sa apelati la o firma autorizata care sa vi le intocmeasca.
Nu este obligatoriu sa apelati la o firma autorizata daca sunteti in masura sa realizati singur toate cerintele legale.